Б Ъ Л Г А Р С К О          О Б Щ Е С Т В О         З А         А Н А Л И Т И Ч Н А        Ф И Л О С О Ф И Я
  Bulgarian Society for Analytic Philosophy
  • Мисия
  • За нас
  • Събития
  • В помощ на студентите
  • Текстове
    • Български преводи на аналитични текстове
    • Пред-аналитична класика
    • Електронни връзки с преводи
    • Български автори
  • Връзки
  • Контакти

Марина Бакалова - председател на БОАФ

Picture
Марина Бакалова е завършила философия в Софийския университет.  Тя има две докторски степени по философия – едната е от Института по философия към БАН на тема „Дискусиите за рационалността в когнитивната наука”, а втората - от Философския департамент в Централно Европейския университет в Будапеща на тема „Знанието като успех от способност”. Тя е специализирала в САЩ с проф. Джон Греко. Интересите ѝ включват епистемология, философия на съзнанието, естетика. Тя има редица публикации в България и чужбина, сред които и една монография на български език „Знаем ли нещо за външния свят?”. Понастоящем тя работи като доцент в БАН и като преподавател в Софийския университет.
http://bakalova.bsap.bg
                                                Академично CV


Росен Люцканов - член на управителния съвет на БОАФ

Picture
Росен Люцканов е завършил Софийския университет. Има няколко краткосрочни специализации в научно-изследователски институции в Словения, Унгария и Словакия. Понастоящем е доцент в секция „Логически системи и модели” на Института за изследване на обществата и знанието към Българска академия на науките. Автор е на една монография (Теоремата за непълнота: контексти на интерпретация, Изток-Запад, София, 2008) и 40 статии. Водил е уводни курсове по логика в Пловдивския и Нов български университет. Научен консултат към издателство „Изток-Запад” и преводач на научно-популярна литература. Изследователските му интереси са в областта на историята и философията на логиката и математиката. 
https://sites.google.com/site/rosenlutskanov/


Димитър Елчинов - член на управителния съвет на БОАФ

Димитър Елчинов е завършил философия в Софийския университет. През 2011 взема докторска степен в същия университет с дисертация на тема „Теории за истината в аналитичната традиция“. Притежава сертификат за английски език за напреднали от Кембридж. Превел е няколко книги към различни български издателства, свързани с източната философия. Получил е обучение в Англия и Германия за фасилитатор в рамките на съвременен диалогичен метод за практикуване на философия – Сократическия диалог. Към момента работи като доцент в Софийския университет и преподава няколко дисциплини, сред които теория на познанието, философия на науката и философия на езика. Изследователските му интереси са свързани най-вече с метафилософия, философски бихевиоризъм, неопозитивизъм и философия на науката. Последната му монография е на тема "Съзнание и поведение".

Анета Карагеоргиева

Picture
Завършва специалност „Философия” в СУ „Св. Кл. Охридски” през 1979 г. Доктор по философия (1986). Доктор на философските науки (2009). Доцент по теория на познанието (2000). Ръководител на катедра „Философия” (2007-2015). Води курсове по: "Теория на познанието", "Философия на езика", "Съвременна философия на съзнанието", "Философският метод", "Философия за деца". Интереси: теория на познанието, философия на съзнанието, философия на езика, философия за деца.
http://philosophy-bg.info


Лилия Гурова

Picture
Лилия Гурова е професор по философия в Нов български университет, департамент „Когнитивна наука и психология“. Изследователските й интереси са в областта на философията и историята на науката и когнитивната наука.  Автор е на над 130 публикации в международни и български научни издания, включително 3 книги (едната от тях в съавторство). Член е на Асоциацията по философия на науката (PSA),  Обществото по когнитивна наука (CSS), Европейската асоциация по философия на науката (EPSA) и е избирана в ръководството на последната в периода 2013 – 2015 г. Участва в учредяването на Българското общество по аналитична философия (БОАФ), на Източноевропейската мрежа по философия на науката (EENPS) и на мрежата  POND (Философия на науката около Средиземноморието). Член е на редколегията на Balkan Journal of Philosophy и на редакционния съвет на сп. „Философски алтернативи“.
http://l.gurova.bsap.bg


Picture
Камен Лозев

​През 1982 г. Камен Лозев завършва като магистър Техническия университет, София,  Защитава дисертация на тема "Етически аспекти на отношението човек-техника" през 1987 г. във Философския институт на БАН, секция "Етика", след което в продължение на шест години преподава философия в Техническия университет, София. От 2001 г. е доцент в Югозападния университет "Неофит Рилски", Благоевград, като чете лекции по съвременна философия, философия на науката, етика, философия на Новото време, сравнителен анализ на теориите за международните отношения. Автор е на редица философски статии и четири книги върху Карл Попър, Лудвиг Витгенщайн, Бъртранд Ръсел.
Академично CV


Анна Иванова
Picture
Анна Иванова е преподавател по теория на познанието, философия на науката и критическо мислене във Великотърновския университет. Завършва философия във Великотърновския университет (2001), защитава докторат в Софийския университет (2008). Дисертацията ѝ е в областта на философия на биологията. Настоящите ѝ интереси са в областта на епистемологията, теория на комуникацията и критическо мислене.

Доротея Ангелова

Picture
  ​Доротея Ангелова e доцент в Института по философия и социология към Българска академия на науките, където е завеждащ секция „Логика и философия на науката”.  Била е хоноруван преподавател по логика и философия в УНСС (2009-2017г.). Автор на монографиите „Възможните и невъзможните светове в съвременната логика” (2011) и „Логическото следване в релевантната логика” (2010), както и на повече от 40 студии и статии, някои в престижни международни издания. Тя е член на редколегията на списание „Философски алтернативи“. Ръководител на международни проекти и участник с доклади в редица авторитетни международни и национални конгреси и конференции. Има няколко специализации в: Оксфорд, Будапеща, Бордо и Португалия. Член е на Association for Logic, Language and Information (FoLLI), на East European Network for Philosophy of Science и е председател на секция „Философски науки“ към Съюза на учените в България. 



Picture
​Боян Василев

​Боян Василев е завършил специалност "Философия" в СУ. В момента е докторант по "Философия (Философия на когнитивната наука)" там. Има специален интерес към естествените и инженерните науки (особено медицината, невронауката, етологията, астрофизиката, компютърните науки, автоматизацията) и техния принос за подобряване и удължаване на живота на всички нас. Занимава се с преподаване, метафилософия и критическо мислене. 

http://www.vassilevb.info


Борис Грозданов

Picture
Борис Грозданов завършва философия в СУ "Св. Климент Охридски" през 1997 г. с дипломна работа на тема "Кантовата теория на пространството и неевклидовите геометрии". Защитава докторат по философия на науката към ИФИ, БАН през 2006 г. През 2009 г. защитава докторат по аналитична епистемология в CEU, Будапеща под ръководството на проф. Ненад Мишчевич. Специализира в Университета в Торонто при Проф. Джеймс Робърт Браун. През 2006 г. специализира в Центъра по История и Философия на науката в Питсбърг. От 2008 до 2010 е Мария-Кюри изследовател в Оксфордския университет към групата по Философия на Физиката. Публикува статии на английски и български в специализирани издания, автор на две книги ("Мислени експерименти и наука", на български и "A Priori Revisability", на английски). Работи в областта на а priori познанието, динамиката на научните теории, философия на пространството и времето и обща философия на математиката. Хабилитира се през 2012 като редовен доцент в ИИОЗ, БАН; хоноруван преподавател в СУ и ТУ, София.


Мадлен Ангелова-Елчинова

Picture

Мадлен Ангелова-Елчинова е хоноруван преподавател по теория на познанието в СУ "Св. Климент Охридски". Защитава докторантура на тема "Теория на познанието в българската философия на XX век" (2020). Интересува се от епистемология, метафилософия, философия на възприятията, метаетика и българска философия. През 2018 г. участва в лятната школа по морална епистемология организирана от CEU в Будапеща. Последните ѝ публикации са свързани със защита на екстернализма по отношение на обосноваването и екстернализма по отношение на мисловното съдържание. 
Академично CV

Picture

Деница Желязкова​​

​Деница Желязкова завършва бакалавърска степен по специалност "Философия" в ПУ "Паисий Хилендарски" през 2016 г., а на следващата година - магистратура по специалност "Философия" в СУ "Св. Климент Охридски". Към настоящия момент е редовен докторант по "Съвременна философия" в катедра "Философия" във Философския факултет при СУ "Св. Климент Охридски". Темата на дисертационния ѝ труд е: "Логика и реалност: въпросът за природата на логическите константи в аналитичната метафизика". Научните ѝ интереси са в областта на съвременната философия, ранната аналитична философия, аналитичната метафизика, философската логика и философията на езика. Членства в научни организации: 1. Член на редакционната колегия на международен научен журнал „Перспективи”, ВТУ, ISSN 2367-7708, 2015г. - 2016г. 2. Член на организационния студентски комитет на ‘философски семинар’ към катедра „Философия”, ПУ, 2015-2017г. 3. Член и научен секретар на сектор „Философска логика” към ИКСИ, ПУ „Паисий Хилендарски”, 2016 - 2018. 4. Член на Wittgenstein initiative, Виена (2018 - по настоящем). 5. Член на Bulgarian Society for Analytic Philosophy (2019 - по настоящем).
Академично CV


Христо Вълчев